Zwiększ swoją efektywność cz.12

Nauka kreatywnej pracy i świadomość, że można swobodnie wykorzystać kreatywność, zwiększając tym samym ekscytację pracą, może zminimalizować nieprzyjemności, które wynikają z pracy i jednocześnie zwiększyć ekscytację podczas jej wykonywania. Dzięki kreatywnym stanom umysłu, możemy pozbyć się większości trudności i obaw, które powodują, że się bronimy poprzez odkładanie działania.

Każdy z nas doświadcza zmian świadomości w ciągu dnia i przechodzi na zwykłe poziomy spokoju, koncentracji energii i uwagi. To sytuacje, w których zdolność koncentracji znacznie się poprawia, więc jesteśmy zdolni do skoncentrowania się na danym temacie, bodźce zewnętrzne wpływają na nas w mniejszym stopniu i jest mniej prawdopodobne, że rozproszymy się obawami związanymi z odkładaniem działania. Takie stany mają kilka cech charakterystycznych – mamy większą niż zwykle tolerancję na hałas i ból, ciśnienie krwi i częstość akcji serca są niższe, a metabolizm bardziej wydajny. To stan, w którym zwiększa się zdolność wykonywania zadań sportowych lub kreatywnych oraz rozwiązywania problemów. To tak zwany stan przepływu.

Zamiast czekać, aż będziesz czuł się doskonale lub znajdziesz „właściwą metodę”, która pobudzi Cię do działania, możesz zastosować tę technikę. Dzięki niej zaczniesz odbierać zdanie „po prostu to zrób” jako realną możliwość, a nie radę na zwalczanie nawyku odkładania działania.

Osiągnięcie stanu przepływu pomaga połączyć linearne i kreatywne funkcje mózgu na samym początku pracy. Ten proces jest równie naturalny, jak „świadome zawieszenie nieufności” (odłożenie na pewien czas krytycznej funkcji logicznego umysłu), dzięki któremu jesteś w stanie czerpać przyjemność z oglądania filmu lub czytania książki bez ciągłego przypominania sobie, że to tylko fikcja.

Krytyczne funkcje umysłu przeszkadzają kreatywnej stronie, gdy mówisz do siebie:

„Czy potrafię to zrobić?”

„Muszę szybko skończyć”

„Jest tak wiele do zrobienia”

„Kiedy wreszcie nauczę się zaczynać wcześniej?”

„Ale czy to dobra decyzja?”

„Czy to będzie wystarczająco dobre?”

„Co będzie, jeśli szefowi się to nie spodoba?”

Bardzo szybka i kreatywna praca mózgu jest możliwa w przypadku zawieszenia krytycznych i logicznych funkcji mózgu (zazwyczaj przypisywanych lewej półkuli) w celu zainicjowania przepływu pomysłów i inspiracji przez funkcje kreatywne (prawa półkula). Te pomysły i inspiracje mogą następnie zostać uporządkowane przez lewą stronę, aby można było je dopasować do wymagań klienta lub projektu. Krytyczna (linearna) funkcja jest bardzo ważna w procesie tworzenia, jednak najpierw strona kreatywna powinna dostać szansę przedstawienia wiadomości z głębszego poziomu, a funkcja krytycyzmu musi zostać odłożona.

Podziel się ze znajomymi:

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail